Menu

Najnovšia kázeň

Najnovšia kázeň

Čo sa deje na Cukrovej

Na bohoslužbách sa stretávame vždy v nedeľu o 10:00 hod. naživo (na Cukrovej 4 v Bratislave), zároveň ich streamujeme na facebooku
Videozáznamy nájdete aj na youtube kanáli – Cirkev bratská Bratislava

V novembri pokračujeme v cykle kázní na tému

ČLOVEK AKO MY

Na jeseň sme sledovali príbehy proroka Eliáša.
Jeho príbeh je slávny, vysoko oceňovaný v celej Biblii aj samotným Bohom. V novozmluvnej dobe je jeho príbeh živý medzi obyčajnými ľuďmi a medzi znalcami zákona. Odvoláva sa naň sám Kristus. Neskôr aj apoštol Pavol a Jakub.  A napokon sám Pán Boh, keď na vrchu Premenenia necháva so svojím Synom hovoriť dve postavy zo starozákonných čias, Mojžiša a Eliáša. Áno. Bol to slávny prorok. Možno najslávnejší. Nezanechal po sebe žiadnu napísanú kanonickú knihu. Ale jeho život k nám hovorí aj dnes.

Jeho príbeh nie je dlhý, vlastne len niekoľko kapitol na prelome prvej a druhej knihy kráľov. Jeho príbeh je až rozprávkovo fantastický. Na tri roky zastaví dážď nad severným Izraelom, krkavce mu prinášajú potravu, uzdraví syna odvážnej vdovy, z neba zosiela oheň, aby obetoval Hospodinovi, a nakoniec nezomiera, ale je na ohnivých vozoch vzatý do neba.

Poslednú zmienku o Eliášovi v Biblii napísal Apoštol Jakub: Eliáš bol človek ako my, ale keď sa horlivo modlil, aby nepršalo, nepršalo na zemi tri roky a šesť mesiacov. A znova sa modlil a nebo dalo dážď a zem vydala svoju úrodu. (Jakubov list 5,17-18)

Pri tomto neuveriteľnom zozname nadprirodzených činov Jakub píše krátku poznámku: Eliáš bol človek ako my... A práve toto provokatívne slovo vyvolalo veľmi zaujímavú a pre mňa veľmi užitočnú diskusiu na homiletickej skupine, ktorá pripravuje série nedeľných homílií. Z tejto diskusie napokon vzišiel provokatívny názov celej série:
ČLOVEK AKO MY.

S touto provokatívnou výzvou od Jakuba si prejdeme každý z príbehov. Budeme diskutovať nielen o tých známych fantastických, ale aj o tých menej známych príbehoch. Pozývame vás, aby ste nezostali len pri počúvaní, ale sami sa v najbližších týždňoch do Eliášovho príbehu začítali a nechali sa premieňať. 

Petr Kučera

 

 

Aktuality

ROZHOVORY NAD BIBLIOU

v utorky 14.11. a 28.11.2023

Čítať ďalej...

NEDEĽNÉ BOHOSLUŽBY

kázne o Eliášovi - Človek ako my

Čítať ďalej...

INÉ STRETNUTIA

november 2023

Čítať ďalej...

Klub Slniečko - herňa pre najmenších

od 8. novembra 2023 každú stredu od 9:00 do 12:00 hod.

Čítať ďalej...

Partneri

CB Kaplnka

Cirkev bratská

CB Svätý Jur

Cirkev bratská

Betánia

Diakonické združenie

Kvapôčky

Detský spevácky zbor

Narnia

Cirkevná základná škola

Bilgym

Bilingválne gymnázium C.S.Lewisa